Nowela - definicja - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Nowela jest to krótki utwór epicki o skondensowanej i wyraziście zarysowanej akcji, charakteryzujący się jednowątkową fabułą o dramatycznym charakterze. Do cech typowych dla gatunku należą: zwięzłość będąca wynikiem ograniczenia lub całkowitej eliminacji luźnych epizodów, bohaterów dalszoplanowych, elementów opisu i charakterystyki, zagęszczenie doniosłych dla bohatera zdarzeń oraz towarzysząca temu intensyfikacja czasu przedstawionego, występowanie motywów spoistych (w tym przypadku tytułowy sokół) i dynamicznych, wyraźne dążenie akcji do punktu kulminacyjnego, decydującego o losie bohatera, po którym następuje rozwiązanie akcji i puenta.

Klasyczna postać gatunku ukształtowała się we Włoszech na przestrzeni XIV – XVI wieku. Typowe dla niego jest m.in. pojawienie się tematyki mieszczańskiej, zainteresowanie obyczajowością i psychologią, przewaga motywacji realistycznej oraz nacechowanie satyryczne.

Nowele często łączyły się w cykle powiązane ramą kompozycyjną (tak jak to ma miejsce w przypadku „Dekameronu”), bądź za pomocą motywu lub postaci czy też wspólnego wszystkim utworom punktu widzenia narratora wobec ukazywanego świata przedstawionego (na podst. Słownika terminów literackich pod red. J. Sławińskiego, Wrocław 2000).

Najbardziej znane cykle nowelistyczne to np.:
„Baśnie z tysiąca i jednej nocy”
„Ludzie stamtąd” Marii Dąbrowskiej
„Gloria victis” Elizy Orzeszkowej.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Sokół - streszczenie
2  Sokół - opracowanie
3  Giovanni Boccaccio - nota biograficznaKomentarze: Nowela - definicja

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: